Zdjęcie na okładce: © UNICEF/ONZ

Ten kurs e-learningowy ma na celu wzmocnienie umiejętności pracowników organizacji humanitarnych, w zapewnianiu wstępnego wsparcia osobom, które doświadczyły GBV, ze szczególnym uwzględnieniem migrantów i uchodźców oraz osób wysiedlonych z różnych środowisk. Kurs oferuje również pracownikom organizacji humanitarnych, którzy nie specjalizują się w reagowaniu na przemoc ze względu na płeć (GBV), przydatne informacje na temat dostępnych specjalistycznych usług wsparcia dla osób, które doświadczyły GBV.

Kurs e-learningowy został opracowany w oparciu o kieszonkowy przewodnik międzyagencyjny “How to support survivors of GBV when a GBV actor is not available in your area”. 

Cele szkoleniowe

  • Wzmocnienie umiejętności pracowników organizacji humanitarnych, którzy nie specjalizują się w reagowaniu na przemoc ze względu na płeć, w zakresie udzielania wstępnego wsparcia osobom, które doświadczyły przemocy ze względu na płeć, ze szczególnym uwzględnieniem migrantów i uchodźców oraz osób wysiedlonych z różnych środowisk.
  • Oferowanie pracownikom humanitarnym przydatnych informacji na temat dostępnych usług wsparcia dla osób które doświadczyły GBV.
  • Po zakończeniu kursu uczestnicy będą:
    • Znać definicję przemocy ze względu na płeć (GBV)
    • Rozumieć dynamikę przemocy ze względu na płeć doświadczanej przez osoby w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak konflikty zbrojne, klęski żywiołowe i przymusowe przemieszczenia
    • Znać główne zasady, potrafić połączyć zasady z ich opisem oraz wiedzieć, jak je stosować
    • Znać definicję i znaczenie pierwszej pomocy psychologicznej (psychological first aid, PFA) w sytuacjach wystąpienia przemocy ze względu na płeć i potrafić połączyć każdy jej etap z odpowiednim opisem
    • Znać najlepsze sposoby postępowania na każdym etapie pierwszej pomocy psychologicznej
    • Znać główne zasady, obowiązki i ograniczenia dotyczące wspierania dzieci, które doświadczyły przemocy.

Odbiorcy

Pracownicy organizacji humanitarnych, którzy nie specjalizują się w reagowaniu na GBV.

Długość

120 minut

Metodologia

Kurs został opracowany w oparciu o międzyagencyjny przewodnik kieszonkowy "Jak wspierać osoby, które przeżyły doświadczyły przemocy ze względu na płeć, gdy podmiot zajmujący się GBV nie jest dostępny w Twojej okolicy", zaadaptowany do europejskiego kontekstu. Obejmuje on tekst, wideo i funkcje quizu. Kurs został opracowany przez UNICEF, UNHCR, IOM i UNFPA.

Struktura

Kurs obejmuje jeden modul wprowadzający oraz kolejne cztery moduły teoretyczne, po których następuje interaktywna część kursu. Kurs kończy się testem na ocenę. Końcowa ocena oznacza zakończenie testu. Uczestnicy muszą uzyskać 80% lub więcej punktów, aby uzyskać certyfikat ukończenia kursu.

Moduł 0: Witamy na kursie

Moduł 1: Wprowadzenie do przemocy ze względu na płeć - definicje, przyczyny, rodzaje i konsekwencje GBV.

  • Interaktywne studium przypadku 
Moduł 2:
  • Interaktywne studium przypadku 

Moduł 3Główne zasady i pierwsze kroki w celu wsparcia dziecka (w tym nastolatka) doświadczającego przemocy - "patrz", "wysłuchaj" i "skontaktuj"

  • Interaktywne studium przypadku 

Moduł 4: Zasady przewodnie i pierwsze kroki w celu wsparcia dziecka (w tym nastolatka) ocalałego z wypadku

  • Interaktywne studium przypadku 

Test końcowy: 80% zaliczenia 

Formularz opinii

Certyfikat

Dane kontaktowe

Kwestie dotyczące treści kursu: Maria Margherita Maglietti (mmaglietti@unicef.org) i Meghan Ingram (mingram@unicef.org

Zarządzanie kursami i uczniami: Maria Margherita Maglietti (mmaglietti@unicef.org) i Meghan Ingram (mingram@unicef.org