Zdjęcie na okładce: © UNICEF/ONZ
Ten kurs e-learningowy ma na celu wzmocnienie umiejętności pracowników organizacji humanitarnych, w zapewnianiu wstępnego wsparcia osobom, które doświadczyły GBV, ze szczególnym uwzględnieniem migrantów i uchodźców oraz osób wysiedlonych z różnych środowisk. Kurs oferuje również pracownikom organizacji humanitarnych, którzy nie specjalizują się w reagowaniu na przemoc ze względu na płeć (GBV), przydatne informacje na temat dostępnych specjalistycznych usług wsparcia dla osób, które doświadczyły GBV.
Kurs e-learningowy został opracowany w oparciu o kieszonkowy przewodnik międzyagencyjny “How to support survivors of GBV when a GBV actor is not available in your area”.
Cele szkoleniowe
- Wzmocnienie umiejętności pracowników organizacji humanitarnych, którzy nie specjalizują się w reagowaniu na przemoc ze względu na płeć, w zakresie udzielania wstępnego wsparcia osobom, które doświadczyły przemocy ze względu na płeć, ze szczególnym uwzględnieniem migrantów i uchodźców oraz osób wysiedlonych z różnych środowisk.
- Oferowanie pracownikom humanitarnym przydatnych informacji na temat dostępnych usług wsparcia dla osób które doświadczyły GBV.
- Po zakończeniu kursu uczestnicy będą:
- Znać definicję przemocy ze względu na płeć (GBV)
- Rozumieć dynamikę przemocy ze względu na płeć doświadczanej przez osoby w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak konflikty zbrojne, klęski żywiołowe i przymusowe przemieszczenia
- Znać główne zasady, potrafić połączyć zasady z ich opisem oraz wiedzieć, jak je stosować
- Znać definicję i znaczenie pierwszej pomocy psychologicznej (psychological first aid, PFA) w sytuacjach wystąpienia przemocy ze względu na płeć i potrafić połączyć każdy jej etap z odpowiednim opisem
- Znać najlepsze sposoby postępowania na każdym etapie pierwszej pomocy psychologicznej
- Znać główne zasady, obowiązki i ograniczenia dotyczące wspierania dzieci, które doświadczyły przemocy.
Odbiorcy
Pracownicy organizacji humanitarnych, którzy nie specjalizują się w reagowaniu na GBV.
Długość
120 minut
Metodologia
Kurs został opracowany w oparciu o międzyagencyjny przewodnik kieszonkowy "Jak wspierać osoby, które przeżyły doświadczyły przemocy ze względu na płeć, gdy podmiot zajmujący się GBV nie jest dostępny w Twojej okolicy", zaadaptowany do europejskiego kontekstu. Obejmuje on tekst, wideo i funkcje quizu. Kurs został opracowany przez UNICEF, UNHCR, IOM i UNFPA.
StrukturaKurs obejmuje jeden modul wprowadzający oraz kolejne cztery moduły teoretyczne, po których następuje interaktywna część kursu. Kurs kończy się testem na ocenę.
Moduł 0: Witamy na kursie
Moduł 1: Wprowadzenie do przemocy ze względu na płeć - definicje, przyczyny, rodzaje i konsekwencje GBV.
- Interaktywne studium przypadku
- Interaktywne studium przypadku
Moduł 3: Główne zasady i pierwsze kroki w celu wsparcia dziecka (w tym nastolatka) doświadczającego przemocy - "patrz", "wysłuchaj" i "skontaktuj"
- Interaktywne studium przypadku
Moduł 4: Zasady przewodnie i pierwsze kroki w celu wsparcia dziecka (w tym nastolatka) ocalałego z wypadku
- Interaktywne studium przypadku
Test końcowy: 80% zaliczenia
Formularz opinii
Certyfikat
Dane kontaktowe
Kwestie dotyczące treści kursu: Maria Margherita Maglietti (mmaglietti@unicef.org) i Meghan Ingram (mingram@unicef.org)
Zarządzanie kursami i uczniami: Maria Margherita Maglietti (mmaglietti@unicef.org) i Meghan Ingram (mingram@unicef.org)